Co je to cukrovka?

Co je to cukrovka?

Cukrovka je nemoc, při které tělo nedokáže regulovat hladinu krevního cukru neboli glukózy. Při cukrovce je hladina krevního cukru vyšší než u zdravých lidí. Odborně se tento stav nazývá zvýšená glykémie neboli hyperglykémie. Cukrovka sama o sobě nebolí, ale postupně se mohou vyvinout komplikace cukrovky, které mohou vést až k předčasnému úmrtí především na onemocnění srdce a cév nebo onemocnění ledvin. Postiženy jsou i další orgány jako oči nebo nervy. Na tomto webu se budeme všem komplikacím cukrovky věnovat

Co je to cukrovka

Co je to inzulín a jak souvisí s cukrovkou?

Hladinu cukru v krvi hlídá hormon inzulín. Inzulín je jediným hormonem v těle, který dokáže zařídit, aby tělo využilo glukózu jako energii pro svoje buňky. Zatímco spousta pochodů v lidském těle je nahraditelná, za inzulín tělo žádnou „zálohu“ nemá. Inzulín je hormon životně důležitý pro získávání energie z glukózy a pro stavbu nových tkání. Když tělo inzulín nemá nebo je funkce inzulínu porušená, vznikne cukrovka.

Inzulín a cukrovka

Je jenom jedna cukrovka?

Existuje několik typů cukrovky. Každý typ cukrovky má jinou příčinu, trochu jinak probíhá a jinak se i léčí. Společnou mají zvýšenou hladinu cukru v krvi a také název „cukrovka“ neboli „diabetes mellitus“. Lékaři rozlišují čtyři základní kategorie cukrovky. Pojďme si je stručně popsat.

Druhy cukrovky

Co je to cukrovka 1. typu?

60.000Cukrovka 1. typu je onemocnění, které postihuje v České republice asi 60 tisíc lidí. Vznikne proto, že tělo si samo zničí buňky produkující hormon inzulín. U lidí s cukrovkou 1. typu proběhl zvláštní typ zánětu, který se označuje termínem „autoimunita“. Bílé krvinky při tomto procesu omylem označí vlastní buňky jako cizí a následně je zničí. Pokud se v těle rozběhne autoimunitní ničení buněk ve slinivce břišní, které inzulín vyrábí, sníží se produkce hormonu inzulínu, až postupně úplně zanikne.

Toto onemocnění bylo dříve smrtelné, ale od roku 1921, kdy byl kanadským lékařem Frederikem Bantingem objeven inzulín, je cukrovka 1. typu léčitelná. Tato nemoc nijak nesouvisí s obezitou. Mohou jí onemocnět děti i dospělí. Diagnóza cukrovky 1. typu s sebou nese doživotní injekční aplikaci inzulínu. Nutné je i pravidelné měření glykémie a upravování dávek inzulínu. Lidem s cukrovkou 1. typu pomáhají i moderní technologie – inzulínové pumpy a senzory.

Cukrovka 1. typu Cukrovka 1. typu

Co je to cukrovka 2. typu?

800.000Cukrovka 2. typu je diagnóza, kterou od svého lékaře slyší drtivá většina nemocných se zvýšenou glykémií. V České republice evidujeme více než 800 tisíc lidí, kteří mají tuto nemoc. Cukrovka 2. typu je často spojena s obezitou a s malou pohybovou aktivitou. Tělo se snaží zpracovat zvýšený příjem energie a slinivka produkuje více a více inzulinu. Následkem toho se slinivka po čase unaví a výroba inzulinu postupně klesá a vzniká cukrovka 2. typu. Ta se také vykazuje výraznou dědičnost, takže pokud máte předky, kteří měli cukrovku 2. typu, máte vyšší riziko, že cukrovkou 2. typu onemocníte. Snažte se tedy věnovat najít rovnováhu mezi příjmem energie v potravě a nápojích a výdejem energie pohybem.

Cukrovka 2. typu

Jaké jsou další typy cukrovky?

Do třetí kategorie diabetu spadají lidé, kteří získají cukrovku jako následek jiného onemocnění. Jedním z příkladů takzvaného „specifického diabetu“ je diabetes, který vzniká po chirurgickém odebrání slinivky břišní. Patří sem také zvláštní genetické onemocnění zvané MODY, dále diabetes vyvolaný onemocněním nadledvin a diabetes spojený s užíváním některých léků, zejména kortikoidů.

Čtvrtou kategorií je takzvaný gestační diabetes neboli těhotenská cukrovka. Jde o cukrovku, která se objevuje ve třetí třetině těhotenství u žen, které dosud diabetes neměly. Těhotenská cukrovka může vést k tomu, že matka svojí zvýšenou hladinou krevního cukru „překrmuje“ plod v děloze. Těhotenská cukrovka neznamená, že by se dítě již s cukrovkou narodilo. Může však vést k tomu, že se dítě narodí nepřiměřeně velké, po porodu bojuje s náhlým poklesem hladiny svého vlastního krevního cukru nebo výraznou žloutenkou a i když nemá diabetes od narození, může onemocnět diabetem 2. typu již v časné dospělosti. Úprava stravování po zjištění těhotenské cukrovky je většinou dostatečnou léčbou. Cukrovce v těhotenství bude věnována jedna z kapitol tohoto webu.

Cukrovka jako následek onemocnění Těhotenská cukrovka

Jaká hladina cukru v krvi (glykémie) je ještě normální a jaká už ne?

Nejjednodušší je hodnocení hladiny krevního cukru ráno po probuzení. Říkáme tomu „lačná glykémie“.

Hladina cukru ráno (lačná)

NORMÁLNÍ LAČNÁ GLYKEMIE

Zdravý člověk má ranní hladinu glykémie mezi 3,9-5,6 mmol/l.

CUKROVKA

Pokud je opakovaně zjištěna hodnota nad 7 mmol/l, svědčí toto vyšetření pro cukrovku.

Normální lačná glykemie

Cukrovka

Hodnoty mezi těmito stavy se označují jako „porušená glykémie na lačno“ nebo prostě „prediabetes“. Jde o varování, že se cukrovka může během pár let rozvinout. Jde ale také o příležitost, jak podniknout preventivní opatření a hladinu krevního cukru vrátit k normě.

Hladina cukru během dne

S glykémií během dne je to složitější. Její hladina je významně ovlivněna jídlem.

NORMÁLNÍ GLYKEMIE BĚHEM DNE

Zdravý organismus udržuje glykémii zhruba do hladiny 7,5 mmol/l.

CUKROVKA

Za jednoznačně patologickou se považuje hodnota nad 11 mmol/l.

Normální glykemie během dne Cukrovka

Opět zde vzniká prostor, kterému můžeme říkat „prediabetes“ a opět jde o varování, že se cukrovka může během pár let rozvinout a je to příležitost jak vzniku cukrovky zamezit.

Cukr je energie pro tělo

Cukr v krvi je základním zdrojem energie pro organismus. Aby správně fungoval mozek, je nutná hladina alespoň 3,5 mmol/l. Tuto hladinu si organismus velmi pečlivě střeží, a to hned několika hormony.

info_gfx__page_11_a.jpgNormální hladina krevního cukru je tedy kolem 5 mmol/l. Je to hodně nebo málo? Posuďte sami: průměrný člověk má ve svých pěti litrech krve rozpuštěných pouze 5 gramů glukózy. To je jedna kostka cukru nebo jeden „cukřík“ z kavárny. Malá lahev limonády nebo džusu (0,25 l) může obsahovat i 30 gramů cukru (tedy 6 kostek cukru). Bez inzulínu by tato malá lahev sladkého nápoje stačila k několikanásobnému zvýšení glykémie. Je to právě hormon inzulín, který zajistí, aby se cukr z jídla a nápojů „uklidil“ z krevního oběhu do „zásobáren“ energie v játrech, svalech a tukové tkáni. A v případě potřeby se hladina inzulínu sníží a cukr je uvolněn zpět do krevního oběhu.

info_gfx__page_11.jpg

Stačí k diagnóze cukrovky jedna hodnota?

Cukrovka je z hlediska dalšího osudu člověka velmi závažným hendikepem. Její diagnóza tedy nikdy nestojí na jediné hodnotě.

I jinak zdravému člověku může hladina krevního cukru stoupnout při horečnatém onemocnění nebo při velkém stresu. Kolísání hladiny glykémie může doprovázet i hladovění. A při měření glukometrem je také potřeba vzít v úvahu nepřesnost měření nebo kontaminaci krevního vzorku obyčejným cukrem.

Má cukrovka vůbec nějaké jiné příznaky než „glykémii“?

Již jsme si vysvětlili, že zdravým lidem inzulín udržuje glykémii ve velmi úzkém rozmezí od 3,9 mmol/l do 5,6 mmol/l na lačno a do 7,5 mmol/l po jídle.

 

NA LAČNO 3,9 - 5,6 PO JÍDLE do 7,5

info_gfx__page_12.jpg

 

Organismus věnuje hladině krevního cukru neobyčejnou péči. Cukr je totiž pro tělo nezbytný, ale jen v této přiměřené hladině. Jakmile je ho v krevním oběhu víc, začne ohrožovat a poškozovat zejména cévní systém. Glykémie mezi 7,5 a 10 mmol/l nemá žádné příznaky, ale pokud trvá dlouhou dobu, vede k celé řadě komplikací jako je např. onemocněním srdce a cév, ledvin nebo očí a také k předčasnému stárnutí celého organismu.

 

NEVÍTE, JAKOU MÁTE GLYKEMII?
NECHTE SI JI ZMĚŘIT U SVÉHO LÉKAŘE

 

info_gfx__page_13.jpgPokud se hladina krevního cukru zvýší nad 10 mmol/l, vstoupí na scénu nový „herec“, a to ledviny. Ledviny za normálních okolností udržují cukr v těle. Zdravý člověk zkrátka nemá v moči žádný cukr. Ovšem při hladinách glykémie nad 10 mmol/l už ledviny nestačí všechen cukr v těle zadržet a začnou cukr vylučovat do moči. S cukrem musejí ledviny vyloučit i větší množství vody. Častější a vydatnější močení časem vyvolá zvýšený pocit žízně, nemocného začne obtěžovat nucení na močení v noci. Tento příznak dal nemoci i její řecké jméno: diabetes znamená něco jako „protékat, odtékat“. Při takto závažném diabetu je navíc moč sladká. Tělo dokáže vyloučit až stovky gramů glukózy za den. Při velmi vysoké glykémii se tedy může stát, že tělo i více než polovinu energie z jídla vyloučí ve formě cukru v moči. Ztráta energie tak vede k dlouhotrvající únavě.

Kdy myslet na cukrovku?

Příznaky diabetu tedy zahrnují zejména častější močení, žízeň, hubnutí, déletrvající únava. Nastávají při zvýšení glykémie nad 10 mmol/l.

Jak se vyhnout cukrovce?

Pokud se glykémie zvedá postupně mnoho měsíců či let, ledviny se naučí zvládat větší množství cukru a příznaky se nerozvinou. Řadě lidí je proto diabetes zjištěn až ve velmi pokročilém stadiu. Stává se dokonce, že prvním projevem cukrovky jsou takzvané komplikace – onemocnění očí, ledvin, nervů, nohou nebo srdce. Mít komplikace znamená mít nepoznanou cukrovku již deset až patnáct let.

Nevýrazné příznaky cukrovky jsou jedním z důvodů, proč klademe tak velký důraz na absolvování preventivních vyšetření u praktického lékaře. Vyšetření glykémie na lačno je součástí každé preventivní prohlídky. Preventivní vyšetření je důležité zejména pro lidi, v jejichž rodině se diabetes již vyskytl – ať již u rodičů nebo sourozenců.