Co mám dělat když ...

... mám hypoglykémii?

info_gfx_glukometr_32.jpgPokud začnete cítit příznaky hypoglykémie (pocení, třes, neklid, hlad, pocit na zvracení, rozmazané vidění apod.), je dobré si změřit glykémii.

info_gfx_caj_cukr.jpgPři glykémii pod 4 mmol/l je situaci nutné neprodleně řešit: vezměte si nejlépe glukózové tabletky nebo cukr v množství 15 gramů, to je 7-8 tablet nebo 3 čajové lžičky cukru, můžete ho rozpustit ve vodě nebo v čaji. Dobře pomáhá i ovocný sirup. Důležité je, abyste cukr nebo sladký nápoj nevdechli! Za cca 15 minut je dobré glykémii si překontrolovat měřením z prstu.

Pokud je čas jídla nebo pokud chcete pokračovat ve fyzické aktivitě, která glykémii vyvolala, jsou vhodné ještě další sacharidy, např. banán, cereální tyčinka apod.

info_gfx_glukometr_15min.jpgPokud je glykémie nad 4 mmol/l, není situace kritická. Bohužel řada lidí s cukrovkou (hlavně při léčbě inzulínem) pociťuje jako nepříjemné už glykémie kolem 5 mmol/l, tomu se říká pseudohypoglykémie. Pokud máte příznaky při vyšší glykémii než je 4 až 5 mmol/l, je možné vzít si např. 4 glukozové tablety, aby se příznaky potlačily, ale není vhodná velká dávka glukózy – tím by se glykémie opět hodně zvýšila a potíže by se mohly opakovat.

Rada na závěr: nepoužívejte na hypoglykémii čokoládové tyčinky. Málokdo jí totiž dokáže sníst jen polovinu, celkový obsah cukru je obrovský a navíc tyčinky obsahují kalorické tuky, které s hypoglykémií nijak nepomohou, ale hodně se po nich přibírá ...

... mám hyperglykémii?

info_gfx_glukometr_132.jpgPokud máte glykémii vyšší, než jsou vaše obvyklé hodnoty, pokuste se zjistit příčinu. Viníkem může být neadekvátní porce jídla, sladký nápoj nebo nemoc, stačí obyčejné nachlazení. Pokud je příčinou nesprávná strava, nezbyde vám než se zamyslet, jestli je opravdu nutné jíst nebo pít věci, které vaší cukrovce neprospívají. Při nemoci bývá glykémie také vyšší. Udržujte především dostatečnou hydrataci pomocí nesladkých nápojů. Pokud jste na inzulínu, můžete si se svým lékařem domluvit úpravu dávky. Při diabetu 1. typu se rovněž doporučuje změřit hladinu ketolátek, což umějí některé glukometry. Vyšší hladina ketolátek je důvodem ke konzultaci s lékařem nebo k hospitalizaci. Při vyšší glykémii než 17 mmol/l se nedoporučuje cvičit. Pokud se objeví hyperglykémie u člověka na inzulínové pumpě, je nutné vyloučit její závadu a postupovat podle speciálního návodu.

info_gfx_teplomer.jpg... mám teplotu?

Základem je měření glykémie. Hodnoty mohou být i o polovinu vyšší než jste zvyklí, stav se zpravidla upraví, když teplota odezní. Při léčbě inzulínem je možné přechodně zvýšit dávku po poradě s lékařem, ovšem po vyléčení bývá nutné pružně dávku opět snížit na původní hodnoty.

info_gfx_hlava_pizza.jpg... mám hlad?

Měřením glykémie je vhodné vyloučit hypoglykémii. Hlad je přirozený signál k příjmu potravy. Při cukrovce je ovšem vhodné tomuto signálu odolat a dodržovat stanovený jídelní plán. Pravidelným jídlem po menších porcích a důsledným vynecháním sladkých potravin se pocity hladu daří držet pod kontrolou.

info_gfx_hlava_zizen.jpg... mám žízeň?

Žízeň může signalizovat zvýšení glykémie nad hodnoty kolem 15 mmol/l. Přeměřte si glykémii a pokud je vysoká, pátrejte po příčině. Jinak můžete žízeň zahnat jakýmkoli neslazeným nápojem. Pamatujte, ze pocit žízně zvyšují slané potraviny, proto to s těmito potravinami nepřehánějte.

info_gfx_operace.jpg... jdu na operaci?

O každé operaci by měl být informován lékař, který vás s diabetem léčí. Podle stavu celkové kompenzace diabetu se buď přechodně vysadí některé léky, nebo bývá nutný převod na léčbu inzulínem. Lidem již na inzulínu upravuje lékař dávku, někdy diabetolog napíše i doporučení pro složení infuzí během operace.

... jdu do nemocnice?

info_gfx_nemocnice.jpgRozhodně je vhodné při příjmu upozornit na to, že máte diabetes. Do nemocnice je vhodné vzít s sebou léky i inzulín. Léky musejí být v originálním balení (v platíčku neboli blistru, event. v originální v lahvičce), nemá smysl brát do nemocnice léky v dávkovači. Množství léků by mělo odpovídat předpokládané délce hospitalizace. Při propuštění byste měli svoje léky dostat zpět, pokud budete v jejich užívání pokračovat – to se týká i inzulínu. Dále je vhodné vzít si do nemocnice glukózové tablety pro případ náhlé hypoglykémie. Obzvlášť byste na glukózu neměli zapomenout, pokud jste na inzulínu a jedete na rehabilitační pobyt nebo do lázní. Cvičení někdy vyvolá hypoglykémii a glukózové tabletky byste proto měli mít vždy s sebou v kapse nebo kabelce.

info_gfx_letadlo.jpg... jedu na delší dobu mimo domov?

Měli byste s sebou mít dostatek léků a inzulínu. Pokud jedete autem, musíte zajistit, aby inzulín nebyl vystavený teplotám pod 4 a nad 25°C. Zejména se vyvarujte nechávání inzulínu v zaparkovaném autě v létě – vysoká teplota inzulín spolehlivě znehodnotí! Dále je vhodné si na cestu vzít glukometr a dostatek proužků. Měření glykémie by mělo být samozřejmostí před každou jízdou, pokud diabetik řídí vozidlo. Při cestě přes více časových pásem je vhodné předem se svým lékařem vypracovat plán aplikace inzulínu během cesty tam i zpět.

info_gfx_tehotna.jpg... mám cukrovku a jsem těhotná?

Na tomto místě vám pouze pogratulujeme k tomu, že čekáte miminko. Cukrovce v těhotenství bude věnována celá speciální kapitola webu JakNaCukrovku.info.

 

Partner/rodič/prarodič má diabetes, jak mu můžu pomoci

Pokud máte kohokoli s diabetem v rodině, nejvíc mu můžete pomoci v oblasti společného rodinného jídla. Stravování celé rodiny by se mělo přizpůsobit diabetikovi, nikoli naopak. Je velmi nefér připravit návštěvu či oslavu se spoustou sladkostí a moučníků a potom diabetikovi (nejlépe veřejně) vyčítat, že to snědl. Nenuťte svého příbuzného diabetika do konzumace jídla, které pro něj není vhodné, ani jej nekárejte, když nesní celou porci.

info_gfx_sladkosti.jpgRovněž není vhodné diabetikovi kupovat jídlo jako dárek, zejména pokud jde o sladkosti či čokoládu. Diabetici by sladkosti neměli jíst, a to ani s označením „dia“.

Děti nebo vnoučata mohou přispět svými technickými znalostmi k tomu, aby jejich rodiče a prarodiče s diabetem zvládli správně aplikaci inzulínu perem nebo měření glykémie. Všechny pomůcky pro diabetiky obsahují návod, kterému často mladší členové rodiny porozumějí snáz a rychleji než starší člověk.

Dospělé děti mohou svým stárnoucím rodičům nabídnout pomoc například s přípravou léků, přímo s aplikací inzulínu nebo alespoň s navolením správné dávky na inzulínovém peru.

Solidní rodinné zázemí je jistě velmi cenná deviza v boji s jakoukoli chronickou chorobou, cukrovku nevyjímaje. Mluvte se svými příbuznými o diabetu věcně, nabízejte pomoc, ale nesuďte je. Podporujte je ve správném stravování a v dostatečném pohybu – nejlépe funguje, když se například na procházku vydáte všichni a když se rodinné oslavy netočí jen kolem jídla.

 

U lékaře

info_gfx_kniha.jpgJak se mám připravit na kontrolu u lékaře?

Ideální je přijít v dobré náladě a počítat s tím, že se můžete zdržet déle, než odpovídá době objednání. Přineste si s sebou glukometr nebo deník, pokud si měříte glykémie. Mějte připravenou „inventuru“ léků a proužků nebo jehel, které potřebujete předepsat a měli byste mít přehled o tom, kolik vám ještě zbývá doma. Noste s sebou na kontrolu brýle! Pokud potřebujete se svým lékařem prodiskutovat nějaký nový problém, upozorněte jej na to co nejdřív, nečekejte s tím až na konec kontroly. Například to, že půjdete na operaci, je vhodné sdělit dřív, než lékař napíše do zprávy doporučení.

info_gfx_otazniky.jpgNa co se mám zeptat? Co mu mám říct?

Zeptejte se na všechno, co byste rádi věděli o své nemoci, o své léčbě, o různých léčebných alternativách, o ceně léčby… Řekněte svému lékaři, pokud máte v plánu aktivity vybočující z běžného režimu: zejména mu řekněte, pokud se chystáte do nemocnice, na operaci, do lázní, na CT vyšetření nebo na exotickou dovolenou. Vždycky informujte svého lékaře, když změníte práci nebo režim směn. Hlaste všechna podezření na nežádoucí účinky spojené s léčbou. Vždy ho informujte, pokud jste byli v nemocnici (ideálně s kopií propouštěcí zprávy). Počítejte však s tím, že byste se měli vejít do rozumného časového rámce, protože po vás přijdou další pacienti.

info_gfx_metronom.jpgProč mám chodit pravidelně na kontroly?

Cukrovka nemá téměř žádné příznaky. Ovšem i bez příznaků dokáže přivodit těžké a nevratné komplikace – slepotu, selhání ledvin, srdeční onemocnění, nemoci nohou. Při kontrole se posuzuje dlouhodobá kompenzace, která souvisí s rizikem těchto komplikací. Stanoví se plán léčby a plán dalších vhodných vyšetření.

Proč mám dodržovat rady svého lékaře?

Protože lékař vidí vaši nemoc z jiné perspektivy než vy. Pokud je zkušený, viděl již mnoho různých případů, jak se vyvíjely, jak to dopadlo, jaká rizika hrozí. I dnes se navzdory pokrokům v léčbě setkáváme s pacienty, kteří museli podstoupit laserovou léčbu oka nebo zahájit dialýzu. To jsou stadia, kdy už jsou rady marné. Proto je dáváme těm, kteří ještě mají čas něco pro sebe udělat.