Cukrovka 1. typu - měření glykémie glukometrem

jnc_c1t_04_01.jpgDoporučená frekvence měření glykémie pacientem (tzv. self-monitoring) se může u každého diabetika lišit. U diabetiků 1. typu léčených intenzifikovaným inzulínovým režimem, se obvykle doporučuje alespoň 3 až 4 měření za den. Ovšem pro lepší kontrolu glykémie a jistotu, že během dne nedochází k nepoznané hyperglykémii či hypoglykémii, by měření glykémie mělo být prováděno 5 až 8 x za den.

Vhodné je pravidelně a systematicky proměřovat glykémie jak před hlavními jídly, tak po jídle (tj. 1,5-2 hodiny po jídle), před spaním (před aplikací bazálního inzulínu) i v průběhu noci (kolem 02.00-03.00 hodiny pro riziko hypoglykémie). Frekvenci měření si je vhodné předem rozvrhnout, jako na příkladu v tabulce.

 Před snídaníPo snídaniPřed obědemPo oběděPřed večeříPo večeřiPřed spaním02.00 - 03.00
Malý (3- až 4-bodový) profil (měření před a po hlavním jídlu + před spaním)
PO x x     x   x  
ÚT x   x   x      
ST x   x x     x  
ČT x       x x    
x   x   x   x  
Velký (7-bodový) profil (měření před každým hlavním jídlem a po něm + před spaním),
popř. profil 8-bodový (navíc i ve 02.00 h ráno)
SO     x x x     x
NE x x x x x x x  

jnc_c1t_04_02.jpgGlykémii by měl diabetik kontrolovat navíc před každým usednutím za volant motorového vozidla, kdykoli se necítí dobře, pociťuje příznaky hypoglykémie, po zaléčení hypoglykémie, naměřil-li hyperglykémii a podal si korekční bolus, před začátkem sportovní aktivity, v jejím průběhu a po jejím skončení, častěji také v době nemoci, neschopnosti přijímat potravu, hubnutí.

S ohledem na nároky kladené na pacienta v souvislosti s měřením glykémie pomocí glukometru, je v současné době možné využívat také kontinuální monitoraci glykémie pomocí senzoru zavedeného do podkoží a měření glykémie v mezibuněčné tekutině. O této možnosti se informujte u svého ošetřujícího diabetologa.

PlakátPlakát
HodinyPlakát