Cukrovka 1. typu - výživa a počítání sacharidů

Jak má vypadat strava u cukrovky 1. typu?

jnc_c1t_02_01.jpgU diabetiků 1. typu se výživa v podstatě neliší od všeobecných doporučení platných pro širokou populaci. Představuje to, co dnes obecně označujeme za zdravé stravování - pestrý jídelníček založený na kvalitní a vyvážené stravě se zastoupením všech základních živin, který zároveň respektuje především množství a kvalitu sacharidů (v případě obézních pacientů také energetickou hodnotu potravin). Pro pacienta bývá přínosné, pokud zdravý životní styl přijme celá rodina.

jnc_c1t_02_02.jpg

Současná dietetická doporučení České diabetologické společnosti:

Stupně diabetické diety podle množství sacharidů, resp. energie
A 175 g sacharidů/1500 kcal
B 225 g sacharidů/1800 kcal
C 275 g sacharidů/2050 kcal
D 325 g sacharidů/2400 kcal
Doporučená energie a zastoupení živin v potravě
Energie Energetický přísun zajišťující optimální tělesnou hmotnost, u dětí a adolescentů také normální růst a vývoj
Tuky
Cholesterol
< 35 % z celkové energie
< 300 mg/den
Preferovat kvalitní tuky (obsažené v libovém mase a rybách, za studena lisovaných rostlinných olejích, zejména olivovém), zařadit 2-3 porce ryb týdně, minimalizovat spotřebu uzenin
Sacharidy 45-60 % z celkové energie
Preferovat složené sacharidy bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, s nízkým glykemickým indexem (GI) (např. obiloviny, celozrnné výrobky, ovoce, zeleninu, luštěniny)
Minimalizovat spotřebu jednoduchých sacharidů s vysokým GI (sacharózy) (např. v cukrovinkách) < 10 % z celkové energie (≤ 50 g/den při uspokojivé kompenzaci diabetu)
Vláknina 40 g/den (alespoň 50 % rozpustné vlákniny), tj. 5 porcí nejlépe syrové ovoce a zeleniny denně a 4 porce luštěnin týdně
Bílkoviny 10-20 % z celkové energie (odpovídá 1,3-2 g/kg normální hmotnosti)
Sůl < 6 g/den

POZN: Tato doporučení se mohou lišit u pacientů s poruchou metabolismu tuků, obezitou a cévními diabetickými komplikacemi

jnc_c1t_02_03.jpg

  • ZELENINA: rozmanitá, čím více, tím lépe
  • OVOCE: barevnější znamená více živin
  • TUKY: nejlépe tuky v ořeších nebo avokádu, nejezte margaríny, omezte průmyslově zpracované tuky a oleje
  • BÍLKOVINY: ryby, luštěniny, ořechy, mléko, maso
  • POLYSACHARIDY: celozrnné výrobky, méně bílé mouky
  • TEKUTINY: voda, neslazené čaje a minerálky, limonády minimálně

jnc_c1t_02_04.jpgSladkosti:

Sladkosti není vhodné dětem striktně zakazovat, mohlo by to jen vést k tomu, že si je budou opatřovat potají. Snahou je spíše jejich spotřebu regulovat, nepřekračovat větší množství (např. 10 % celkové energie) a správně je pokrýt inzulínem.

Principy stravování u diabetiků 1. typu

Pravidelné stravování a rozložení jídla – sacharidů – do několika porcí během dne, jež reflektuje dobu podávání inzulínu (ale též zvyklosti pacienta), je důležité pro dosažení a udržení glykémie v požadovaném rozmezí a minimalizaci jejího kolísání. Většina diabetiků 1. typu je léčena intenzifikovaným inzulínovým režimem (tj. alespoň 4 injekcemi inzulínu za den), což zpravidla odpovídá minimálně 4 jídlům za den.

Při léčbě inzulínovými analogy postačí sacharidy rozložit mezi 3 hlavní jídla (tj. snídani, oběd a večeři) a druhou večeři před spaním (optimálně za 2h od hlavního jídla), jelikož mají kratší dobu účinku a mezi hlavními jídly tedy není nutné svačit, aby nedošlo k hypoglykémii.

jnc_c1t_02_05.jpg

Při léčbě humánními inzulíny je často nezbytné rozložit sacharidy až do 6 porcí za den, jelikož pro jejich protrahovaný účinek hrozí mezi jídly hypoglykémie.

jnc_c1t_02_06.jpg

Vynechání hlavního jídla (zejména snídaně, kdy je potřeba inzulínu nejvyšší či večeře pro riziko noční hypoglykémie) je nevhodné! Jakékoliv změny v jídelníčku (redukční diety, nevolnost a zvracení, oslavy a rauty) je nutné reflektovat adekvátní úpravou dávky inzulínu. Informujte se u svého diabetologa, jak si v takových případech počínat.

Počítání sacharidů

Umět spočítat (správně určit) množství sacharidů v jídle je důležité k odhadu optimální dávky inzulínu před jídlem. Jako zdroj informací o množství sacharidů v potravinách slouží nejrůznější aplikace do mobilního telefonu, bolusové kalkulátory, tištěné tabulky, systém výměnných jednotek, a nabízí jej nejrůznější webové stránky.

jnc_c1t_02_07.jpg

jnc_c1t_02_08.jpgNapříklad 18g rohlíku nebo housky obsahuje 1 výměnnou jednotu, tedy 10g sacharidů. Stejně jako 80g jablka nebo 55g mandlí.

Je vhodné si napsat množství sacharidů ve svých nejoblíbenějších jídlech a poznamenat kolik inzulínu je na takové množství sacharidů obvykle třeba například do mobilního telefonu (popř. na malý papírek do peněženky, na lednici atp.).