Cukrovka a srdce a cévy

Onemocnění cukrovkou neznamená „jen“ zvýšený cukr. Cukrovka může po čase způsobit závažné komplikace, především onemocnění srdce a cév.

 

2x - 4x VYŠŠÍ RIZIKO ONEMOCNĚNÍ SRDCE
O 12 LET KRATŠÍ ŽIVOT

 

Diabetik má 2-4x větší pravděpodobnost, že prodělá srdečně-cévní příhodu než osoba bez diabetu. Onemocnění srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí diabetiků. Život diabetika se srdečně-cévním onemocněním je průměrně o 12 let kratší než život osoby bez diabetu. Ale společně to můžeme změnit.

Cukrovka urychluje proces zvaný ateroskleróza, tj. ukládání tuku v cévách a vznikají tzv. pláty. Postupné ukládání tuků vede k zvětšování plátů v cévách a tím jejich zužování. Dochází tak k omezování průtok krve. To se může projevit např. bolestmi na hrudi při námaze nebo i v klidu.

Může nastat i situace, kdy plát praskne a tělo následně prasklinu ucpe krevní sraženinou, která může cévu úplně uzavřít – tak vznikne třeba srdeční infarkt nebo mozková mrtvice, ale může to postihnout jakýkoliv orgán v těle.

cukrovka_srdce_ateroskleroza.jpg cukrovka_srdce_infarkt.jpg

Začněte snižovat své riziko už teď!

cukrovka_srdce_zivotnistyl.jpgcukrovka_srdce_pilulky.jpgNěkteré léky na cukrovku, vysoký krevní tlak a na snížení cholesterolu, které Vám předepíše Váš lékař, mohou riziko onemocnění srdce a cév snížit a prodloužit tak život. Je ale nezbytné, abyste je pravidelně užívali, jen tak se mohou jejich účinky projevit.

Vy sami můžete také udělat víc, abyste riziko onemocnění a předčasného úmrtí snížili.

Pro začátek stačí:

  • lépe jíst
  • více se hýbat - už 6000 kroků denně má pozitivní vliv na srdce a cévy
  • přestat kouřit