Mám cukrovku 2. typu - jak mám jíst, měřit se a léčit se

cukr_2_gfx_01.jpgJak správně jíst?

Správná strava je jedním ze základních pilířů léčby cukrovky. Optimální složení stravy (množství energie, cukrů atd.) určuje lékař. Obecně platí, že byste si měli vybírat raději menší množství kvalitnějších potravin, s minimálním použitím různých dochucovadel a náhražek.

Jak na to jít prakticky poradí nutriční terapeut, sestra nebo lékař.

Obézní pacienti s cukrovkou většinou vystačí s 3 jídly denně.

 

 

 

 

cukr_2_gfx_02.jpgJak by měla vypadat správná diabetická dieta?

Optimální typ diety, který bude pro Vás nejvhodnější s Vámi probere Váš lékař. Jak byste měli prakticky postupovat Vám sděli nutriční terapeut, případně lékař nebo zdravotní sestra. Obecně platí, že diabetikům 2. typu s nadváhou nebo obezitou obvykle stačí 3 jídla denně. Správná strava by měla být pestrá a měla by obsahovat běžné potraviny. Není potřeba speciální „dia“ potraviny, některé naopak mohou být rizikové stran obsahu tuků. Dívejte se na obalech potravin, kolik čeho obsahují a vybírejte si potraviny, spíše s nižší energetickou hodnotou. Dávejte si pozor, k jakému množství potraviny se energetické údaje vztahují – jestli se jedná o údaje k porci (např. 50g) nebo k celému balení (např. 100 g).

Výživové údaje100g obsahuje1 porce (50g) obsahuje
Energie 880 kJ/211 kcal 440 kJ/106 kcal
Tuky 18 g 9 g
- z toho nenasycené mastné kyseliny 12 g 6 g
Sacharidy 6 g 3 g
- z toho cukry 6 g 3 g
Vláknina 0 g 0 g
Bílkoviny 10 g 5 g
Sůl 2 g 1 g

Tabulka energetické hodnoty z potraviny

Optimální složení stravy by mělo být:

cukr_2_gfx_03.jpg

 • cukry - 45-55%
  • komplexní sacharidy, tj. pečivo, přílohy, zahuštění omáček atd. s nižším glykemickým indexem (např. tmavý chléb, luštěniny, jogurty, ořechy, tortilla)
  • pozor na volné cukry (mono/disacharidy) – snažte se nesladit cukrem, nepijte sladké nápoje s cukrem (limonády, džusy), nejezte příliš mnoho ovoce
 • tuky – 35-40%
  • „dobré tuky“ – olivový olej, tučné ryby, ořechy, avokádo apod., ne však tuky nasycené (uzeniny, bůček atd.) a transmastné (ztužené tuky, např. v některých náplních sušenek apod.)
 • kvalitní bílkoviny – 10-20%
  • maso, jogurty, sýry
 • dostatek vlákniny
  • zelenina - rajčata, okurky, papriky, semínka
  • ovoce - ale pozor na konzumaci většího množství najednou, protože ovoce obsahuje volné cukry
 • sůl do 6g/den
  • pozor především na uzeniny, instantní potraviny a různé pochutiny, které obsahují hodně soli

cukr_2_gfx_04.jpg

Pitný režim

V rámci optimálního stravovaní je důležitý pitný režim. Měli byste vypít minimálně 2-3 litry tekutin denně. Množství tekutin se může v různých situacích lišit – například při horečce je dobré zvýšit příjem tekutin, stejně tak v horkém počasí.

 • pijte vodu, neslazené nápoje nebo nápoje slazené nekalorickými sladidly, čaje (zelené, bylinné čaje apod.) – pozor na ledové čaje – jsou velmi často slazené cukrem, minerálky (max. 1/3 denního objemu), kávu bez cukru
 • pozor na alkohol (obsahuje hodně energie, může zvýšit riziko hypoglykémie)

 

Mohu jíst sladkosti a držet různé diety?

Pokud máte dobré hodnoty glykemie, můžete si čas od času dopřát i něco sladkého. Vybírejte si sladkosti s nízkým glykemickým indexem, jako je například kvalitní hořká čokoláda a nejezte jich velké množství najednou.

Alternativní diety vždy nejdříve konzultujte se svým lékařem nebo nutričním terapeutem. Nesprávná dieta může velmi negativně ovlivnit Vaši cukrovku a může způsobit i vážné zdravotní komplikace.

Jak a kdy si mám měřit cukr v krvi?

Měření glykemie je většinou individuální podle typu léčby, kompenzace cukrovky nebo doporučení lékaře. Existují však situace, kdy byste se měli měřit vždy:

Když se necítíte dobře Když se chystáte řídit nebo provádět aktivity vyžadující vyšší pozornost
cukr_2_gfx_05.jpg cukr_2_gfx_06.jpg
Když se chystáte provádět a když provádíte pohybovou aktivitu Měřte se také při léčbě inzulinem, deriváty sulfonylurey, glinidy
cukr_2_gfx_07.jpg cukr_2_gfx_08.jpg

Při zjištění cukrovky

Je dobré si měřit krevní cukr při zjištění cukrovky, abyste lépe pochopili základní principy léčebných opatření jako je vliv různých potravin nebo pohybové aktivity na glykémii:

cukr_2_gfx_09.jpg cukr_2_gfx_10.jpg

V dalším průběhu cukrovky

I v průběhu léčby je vhodné měření glykemie. Průběžné kontrolování hladiny glykemie po jídle je důležité z dlouhodobého hlediska – na kontrolách u lékaře se ukáže, jak se vám daří mít cukrovku pod kontrolou.

Jak se správně léčit?

Cílem léčby cukrovky je zabránit vzniku komplikací cukrovky a zlepšit kvalitu života pacientů s cukrovkou. Správnou léčbou se toho dá dosáhnout. Nemusí to být vždy snadné, ale pokud se o to budete snažit, výsledky se určitě dostaví.

Základem správné léčby je spolupráce lékaře a pacienta. Váš lékař Vám může dávat všechny možné léky nebo radit, co byste měli dělat, ale pokud se nebudete radami řídit a nebudete léky pravidelně užívat, nepodaří se Vám cukrovku zvládnout. Nepokoušejte se vše změnit hned, ale dejte si postupné a reálné cíle – například „každý den nachodím minimálně 6000 kroků“ nebo „k obědu si dám 3 knedlíky místo 4 knedlíků“. Když dosáhnete jednoho cíle, přidávejte postupně další cíle a uvidíte, že se Vám podaří dosáhnout toho, co se Vám na začátku zdálo nemožné.

Základní kameny úspěšné léčby cukrovky jsou:

Naslouchejte radám lékaře

Pozorně poslouchejte, co Vám lékař říká a pokud něčemu nerozumíte, ihned se zeptejte. Informujte lékaře o všech změnách, které se od poslední návštěvy staly a řekněte mu, co se Vám povedlo, případně na čem ještě pracujete a jaké překážky se objevily.

Snažte se snížit hmotnost

Snížení nebo alespoň udržení hmotnosti je důležité a vede ke zlepšení cukrovky. Snížení hmotnosti Vám pomůže i ke zlepšení fyzické aktivity.

cukr_2_gfx_11.jpg cukr_2_gfx_12.jpg

Snažte se optimálně stravovat

Pestrá a vyvážená strava je nedílnou součástí léčby cukrovky. Dieta při cukrovce neznamená, že budete hladovět, dopřejte si méně kvalitnějšího jídla a uvidíte, jak se budete cítit lépe.

Přestaňte kouřit

Kouření zvyšuje riziko mnoha zdravotních komplikací. Snažte se postupně omezovat množství cigaret a nakonec úplně přestaňte kouřit. Můžete vyhledat i odbornou pomoc při odvykání kouření.

cukr_2_gfx_13.jpg cukr_2_gfx_14.jpg

Pravidelně se hýbejte

Pohyb je základem k úspěšné léčbě cukrovky

Užívejte pravidelně všechny léky

Starejte se o sebe

cukr_2_gfx_15.jpg cukr_2_gfx_16.jpg cukr_2_gfx_17.jpg