Mám cukrovku 2. typu - jak se mám hýbat

Jak se správně hýbat

Rovnováha mezi příjmem a výdejem energie je důležitá. Pravidelný pohyb, díky kterému tělo vydává energii je, stejně jako vyvážená strava, základem prevence i léčby cukrovky 2. typu. Pohyb vyvolává v těle produkci endorfinů. Uvidíte, že po krátkém čase Vám bude pohyb přinášet radost.

i01.jpg

Důležité je tedy opravdu začít, ale také se vyvarovat nepřiměřené fyzické zátěže hned od začátku. V počátcích stačí pravidelná chůze (www.6000kroku.cz).

Můžete se také obrátit na odborníka, který Vám může pomoci s naplánování a úpravou pravidelného pohybu.

Jak si udržet pohyb

Stejně důležité jako začít s pohybem je také odhodlání vytrvat a hýbat se pravidelně. Jedním ze způsobů, jak se pravidelně pohybovat je například omezení využívání dopravních prostředků. Třeba při cestě autem do práce můžete auto zaparkovat o pár ulic dál a zbytek dojít pěšky; při cestách hromadnou dopravou vystoupit o pár zastávek dříve a zbytek cesty dojít pěšky. Tímto způsobem ušetříte čas, který byste pohybu věnovali po práci a můžete ho trávit jinými oblíbenými aktivitami.

i02.jpg

i03.jpgJak si užít pohyb

Pohyb nabízí také nové sociální vazby a přátele. Někdo má rád, když ho při cvičení nikdo neruší, někdo ale preferuje interakci s ostatními, proto může být lepší cvičení ve skupině, které obvykle motivuje ke zlepšování. Oba způsoby mají své výhody a nevýhody, důležité ale je vybrat si ten, který Vám vyhovuje a díky kterému se budete pravidelně hýbat.

 

Kvalita pohybového stereotypu

Stejně důležité jako pravidelnost jsou správné pohybové stereotypy. Pokud při pohybové aktivitě pociťujete bolesti pohybového aparátu, příčinou mohou být právě špatné pohybové návyky. Obraťte se na odborníky, kteří Vám pomohou s opravou nevhodných návyků, aby pro Vás byl pohyb radostí a ne utrpením.

i04.jpg

Mám potíže s pohybovým aparátem

i05.jpgNe každý může okamžitě začít sportovat nebo i jen pravidelně chodit. Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, není jednoduché začít, ale pokud se nezačnete pravidelně hýbat, Váš zdravotní stav se bude jen zhoršovat. Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, běh nebo i jen obyčejná chůze není úplně ta správná fyzická aktivita, protože nadměrně zatěžuje Vaše klouby.

i06.jpg

V takovém případě je vhodné začít například jízdou na rotopedu nebo plaváním. Jak zjistíte, že máte nadváhu nebo trpíte obezitou? Jednoduchým způsobem je výpočet tzv. BMI. Existuje mnoho internetových kalkulaček, které Vám po zadání výšky a hmotnosti vypočítají, jestli jste obézní nebo máte nadváhu.

 

 

 

Myslete i na pravidelný pohyb u svých dětí

i08.jpgi07.jpgPohyb u dětí je velmi důležitý, a pokud dítě již v dětství nezíská návyky na pravidelnou pohybovou aktivitu, v dospělosti se to bude velice těžko měnit. Dnes již bohužel není úplnou raritou dětský pacient s cukrovkou 2. typu a jedním z hlavních důvodů je opět nepoměr mezi příjmem energie (např. sladkosti, časté návštěvy fast foodů) a výdejem (sezení u počítače nebo televize, omlouvání z tělocviku ve škole). Věnujte proto svým dětem čas a sportujte s nimi nebo je přihlaste na sportovní kroužek a podporujte je v pohybu. Na začátek stačí jen jít do školky nebo školy pěšky nebo zaparkovat dál a dojít část cesty pěšky.