Sexuální život diabetiků

Sexualitu ovlivňuje mnoho faktorů – psychických, tělesných, ale i vnějšího prostředí. Cukrovka bohužel patří k velmi častým příčinám sexuálních obtíží. Cukrovka, společně s dalšími, u diabetiků 2. typu velmi často přítomnými chorobami (jako vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, obezitou) či zlozvyky (nedostatek pohybu, kouření, nezdravá strava) postihuje funkci cév a nervů, které jsou zásadní pro správné fungování celého těla, pohlavních orgánů nevyjímaje. Nepříznivě mohou působit také některé léky předepisované např. na snížení krevního tlaku apod., ale také současný výskyt stresu a psychických poruch (deprese, úzkosti apod.), u mužů pak (u diabetiků častější) i snížená hladina mužského pohlavního hormonu - testosteronu.

Sexuálními poruchami trpí až ¾ mužů a až třetina žen, často i v mladším věku.

cukrovka_sex_02.jpg

Poruchy sexuálních funkcí jsou velmi citlivou oblastí, do které se obvykle neochotně pouštějí nejen samotní pacienti, ale i lékaři. Pokud však o problému nebudeme hovořit a nebudeme jej řešit, velmi pravděpodobně se sám nevyřeší.

Nejčastější sexuální poruchou u mužů je porucha erekce (ztopoření penisu), ale také zpětný výron semene do močového měchýře (retrográdní ejakulace) či předčasný výron semene (předčasná ejakulace).

Sexuální poruchy u žen mohou být na první pohled méně nápadné, ale jsou pro ženy obdobně obtěžující (bolesti při pohlavním styku, nepravidelnosti menstruačního cyklu).

Diabetici obou pohlaví mají vyšší riziko infekcí zevních pohlavních orgánů, proto je třeba důkladně dbát na intimní hygienu.

cukrovka_sex_03.jpg

cukrovka_sex_05.jpgJak to mohu ovlivnit?

Dobrá kompenzace diabetu, zhubnout, nekouřit, racionálně se stravovat a dostatek pohybu jsou zásadní pro prevenci sexuálních poruch u diabetiků.

Pokud se však poruchy sexuálních funkcí objeví, je důležité sebrat odvahu a problém probrat s praktickým lékařem, diabetologem či odborníkem (sexuolog, urolog, gynekolog).

Jen problém, o kterém se hovoří, se může vyřešit. Lékař pak obvykle předepíše léčbu (tablety, případně injekce, vakuová pumpa či další léčba).

Neméně důležitou je prevence infekcí – dobrou kompenzací cukrovky a osobní hygienou. Důležité je řídit se radami lékaře, abyste možným infekcím předcházeli.

cukrovka_sex_04.jpg

Proč to mám dělat?

Poruchy sexuálních funkcí samozřejmě nás na životě neohrozí. Významně však zhorší kvalitu našeho života a partnerských vztahů.

Prevence sexuálních poruch či dobře vedená léčba může významně přispět k zlepšení kvality života.